Настани и конференции

×

Порака

Заштита на лични податоци и користење колачиња

Оваа веб страница користи колачиња. Со користење на нашата веб страница, вие се согласувате дека можеме да ги поставиме овие типови колачиња на вашиот уред.

Погледни детали

Не се согласивте колачиња да бидат запишани на вашиот уред. Оваа одлука може да се смени.

Работилница: РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЈАВНИТЕ ПРОСТОРИ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ

Домашни
Датум: Среда, 04 Септември 2019 - Петок, 06 Септември 2019

Локација: Сала за конференции во Комората

Работилницата ќе се одржи од 4 до 6 септември 2019 година, во просториите на Комората, како дел од проектот РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЈАВНИТЕ ПРОСТОРИ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ.

Проектот е истражувачки фокусиран на јавните простори во „Малиот ринг“ на Скопје, а со клучни обсервации, проценки и стратешки препораки за идните чекори. 

Мото на проектот:

Наше Скопје (пред се‘) град за луѓе

Визија за градот Скопје

Работните целини на проектот се:

  • Релевантни документи за истражувањето и работата,
  • Работилница,
  • Обработка на сознанијата по тематки области,
  • Идејно решение за одбраниот сегмент („Рекорд“)
  • Изготвување на тематски извештаи и нивно синтетизирање во еден финален Извештај

Основна Цел -  Пријатност во животот на центарот на градот Скопје

Клучни аспекти, клучни предизвици, клучни потенцијали:

  • Зеленило + отворени простори (green network + open space)
  • Мобилност (Mobility)
  • Транспорт – сообаќај
  • Рехабилитација

 

Телефон
+389 2 322 356
E-пошта
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.