Настани и конференции

×

Порака

Заштита на лични податоци и користење колачиња

Оваа веб страница користи колачиња. Со користење на нашата веб страница, вие се согласувате дека можеме да ги поставиме овие типови колачиња на вашиот уред.

Погледни детали

Не се согласивте колачиња да бидат запишани на вашиот уред. Оваа одлука може да се смени.

Презентација - Застаклување во станбените згради-предизивици и реализации

Меѓународни
 Завршено пријавување
 
70
Датум: Четврток, 08 Февруари 2024 12:00

Локација: Сала на Комора ОАИ

Реномираниот Гуардиан Гласс   како пионер во одржливи и ефикасни решенија за станбени згради  во соработка со Викториа Гласс  ве повикуваат  на инспиративна презентација насловена како Застаклување  во станбени згради - предизивици и реализации

Презентација ќе ги акцентира предизвиците и решенијата што се развиваат од екстремните топлотни бранови во Централна Европа наспроти  традиционалниот фокус на енергетската ефикасност во зима. Конвенционалното “Low-E” стакло, ефективно во зима, паѓа во текот на жешкото лето, предизвикувајќи потреба од иновативни решенија.

Вреди да се забележат концептуалните решенија  на  компанијата Гуардиан Гласс - единици со тројно застаклување -  кои  добија признание за нивната способност да ја оптимизираат топлинската спроводливост, обезбедувајќи оптимална изолација и во зимската и во летната сезона. Посветеноста на Викторија Глас на иновациите и квалитетот ја позиционира како водечка сила во индустријата за стакло, со постојан фокус на задоволување на потребите на своите клиенти кои се развиваат.

Презентацијата ќе продолжи да воведува нова конфигурација на застаклување за станбени згради, нудејќи разновиден пристап за одржување на топлина во зима и обезбедување на ладен ентериер во текот на топлите летни денови. Овој пробив има за цел да ги револуционизира стратегиите за заштеда на енергија, особено во услови на сè почести топлотни бранови.

Клучен аспект на презентацијата ќе бидат решенијата за одржливост на Guardian интегрирани во овие конфигурации на стакло за застаклување. Со усвојување на оваа технологија, станбените згради може значително да ги намалат трошоците за електрична енергија, поттикнувајќи поекономичен и еколошки начин на живот со Guardian Glass.

Покрај тоа, конфигурацијата на стаклото за застаклување овозможува големи димензии, обезбедувајќи флексибилност во дизајнот и архитектурата. Единиците со тројно застаклување се карактеризираат со софистицирана комбинација на типови стакло, вклучувајќи:

  • 4mm ClimaGuard Premium2 (Low-e),
  • 4mm SunGuard SN 70s, и
  • 4mm SunGuard 70/35.

Овој трослоен пристап ветува подобрени термички перформанси и сеопфатно решение за двојните предизвици на зимското греење и летното ладење. Присутните може да очекуваат сеопфатен преглед на овие достигнувања, позиционирајќи го Гуардиан Гласскако ваш соработник  во процесот на проектирање и градење , заедно со Викториа Гласс.


Викториа Гласс  основана во 1992 година, стои како истакнат играч во индустријата за преработка на стакло и производство на прозорци. Лоцирана во Македонија, компанијата негуваше силно присуство на пазарот во земјата и го проширува својот дофат низ Европа преку извоз. Неодамнешните стратешки инвестиции во најновите машини ја нагласуваат посветеноста на Викторија Глас да го подигне квалитетот и ефикасноста на нејзините производни процеси.

 

Слободни места
10
Број на места
80
E-пошта
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Листа на учесници

Никола СтакиновНикола Стакинов (1)
Благоја ТагасовскиБлагоја Тагасовски (1)
Драган СтамевДраган Стамев (1)
Жанина СтаменковаЖанина Стаменкова (1)
Башким ПајазитиБашким Пајазити (1)
Наце ГичевскиНаце Гичевски (1)
Владо ОрцевВладо Орцев (1)
Наташа АпостолоскаНаташа Апостолоска (1)
Дејан КржевДејан Кржев (1)
Дончо МанасијевДончо Манасијев (1)
Дејан МитевДејан Митев (1)
Душка СофрониевскаМалковаДушка СофрониевскаМалкова (1)
Оливера БошковскаОливера Бошковска (1)
Ангел МитевскиАнгел Митевски (1)
Нада БрајковскаНада Брајковска (1)
ОЛИВЕР НИКОЛОВСКИОЛИВЕР НИКОЛОВСКИ (1)
Горан ЈовановскиГоран Јовановски (1)
Соња наковскаСоња наковска (1)
Ангелка МихајловскаАнгелка Михајловска (1)
Катерина ПетрушевскаКатерина Петрушевска (1)
Зора КаралиеваЗора Каралиева (1)
Осман ЉикиОсман Љики (1)
Снежана Јаковлевска ДелиулановаСнежана Јаковлевска Делиуланова (1)
Валентина ЧедиќВалентина Чедиќ (1)
Петар НиколовскиПетар Николовски (1)
Ристо МалковРисто Малков (1)
Силвана ВановскаСилвана Вановска (1)
али фархаали фарха (1)
мохамед фарха мохамед фарха (1)
Милена Јосифоска МилошескаМилена Јосифоска Милошеска (1)
Ана ГеоргиеваАна Георгиева (1)
Elena Momirovska Elena Momirovska (1)
Тони СрбиноскиТони Србиноски (1)
Благица АндоноскаБлагица Андоноска (1)
Filipova Magdaleni Filipova Magdaleni (1)
Љупчо СтефановЉупчо Стефанов (1)
Живомир БориќЖивомир Бориќ (1)
Александра ТрпческаАлександра Трпческа (1)
Анастазија АчкоскаАнастазија Ачкоска (1)
Аљмир РушитиАљмир Рушити (1)
Горан ЈовановГоран Јованов (1)
Сашо КачаниклиевскиСашо Качаниклиевски (1)
Цветанка МаркушоскаЦветанка Маркушоска (1)
Драги ИвановскиДраги Ивановски (1)
Наташа Хаџи-ЛегаНаташа Хаџи-Лега (1)
Владимир ТрпескиВладимир Трпески (1)
Биљана ЧерепналкоскаБиљана Черепналкоска (1)
Неџат БајрамиНеџат Бајрами (1)
Кирил АнастасовКирил Анастасов (1)
НЕНАД КРСТЕВНЕНАД КРСТЕВ (1)
Ива ЛазарескаИва Лазареска (1)
Ели Лешоска МицоваЕли Лешоска Мицова (1)
Гордана ФилевскаГордана Филевска (1)
Снежана НиколоваСнежана Николова (1)
Маја Петковска Маја Петковска (1)
Љупчо Ристовски Љупчо Ристовски (1)
Билјана Главинчевска-ВранишкоскаБилјана Главинчевска-Вранишкоска (1)
Николчо ГоцевНиколчо Гоцев (1)
МАРИЈАН ГАЦЕВСКИМАРИЈАН ГАЦЕВСКИ (1)
Живко ИвановЖивко Иванов (1)
Џејда ШехЏејда Шех (1)
Бисера Којевска Арсова Бисера Којевска Арсова (1)
Емилија ЦветковаЕмилија Цветкова (1)
Аурора СаидиАурора Саиди (1)
Suhejb sadikuSuhejb sadiku (1)
Ванчо ЃеоргиевскиВанчо Ѓеоргиевски (1)
Астрит КамилиАстрит Камили (1)
Daшмир ХалилиDaшмир Халили (1)
Сашо БлажевскиСашо Блажевски (1)
Павле ТопузовскиПавле Топузовски (1)